כניסה לחברים
שכחת סיסמה

חיפוש מהיר
  • מחפש:
  • שם:
  • מגיל:
    עד גיל:
  • ארץ מגורים
  • איזור מגורים:
  • מצב משפחתי:
  • אמונה:
  • מספר חבר:
לחיפוש מתקדם להתאמות שלי
מגזין האתר

אירועים בן 36, ס"מ
, איזור
אמונה
לאחרונה באתר: 02/07/20
לכרטיס המלא

למה אין ביננו תיקשורת

ת התקשורת היא לזהות את הצרכים של שני בני הזוג וכן את הרגשות הקשורים לצרכים הללו. כדי לזהותם עלינו לפתח יכולת הקשבה גבוהה לצרמארשל רוזנברג מסביר על ההבדלים בין שתי השפות הללו: "שפת הג'ירף היא שפה שבה שני הצדדים יכולים לבטא את הרגשות והצרכים המעורבים באירוע. היא נקראת כך משום שהג'ירף היא בעלת צוואר ארוך, ולכן ראשה נישא מעבר לעננים ומאפשר לה רת-על. הג'ירף סובלנית ואמפטית, והיא יכולה להכיל מצבי תסכול וכעס". הג'ירף בתקשורת מתייחסת לעובדות ולרגשותיו של מוסר המסר, לכן מטרכים של הצד השני. ברם, אם ננקוט בדרך זו, נוכל לחיות בהרמוניה עם בן הזוג, ויש סיכוי גבוה שרצונותיהם של שני הצדדים יתמלאו.

"שפת התן", לעומת זאת, הינה שפה שלא מאפשרת לבני הזוג להביע את עצמם בצורה ברורה, אלא רק דרך ביקורתיות, האשמה והפחדה. זוהי דרך תקשורת לא יעילה שלא מובילה אותנו להשיג את רצונותינו, וגורמת לנו לקונפליקט עם בן זוגנו, מאחר שהתן, יצור נמוך המתקשה לראות לטווח ארוך, אינו מתחשב בסביבתו ובצרכיהם של האחרים. הוא נקרא כך כי מלכתחילה הוא רואה הכול מנקודת מבט נמוכה וצרה. הוא מאוד שיפוטי ושואף לספק את צרכיו בלבד. לעיתים הוא משתמש בכוח, האשמות ו

לכן שפת התן בתקשורת מתייחסת רק לצרכים של המוסר, בהם הוא מבטא את רצונותיו ולא מתחשב באחרים. אנו, ביח ביקורת כדי להשיג את משו.סינו עם בן הזוג, צריכים לאמץ את שפת הג'ירף, וכדי להשתמש בה אנו צריכים לפעול לפי הכללים הבאים:

1. להפריד בין דעה לעובדה
במצבי קונפליקטים יש לערוך תצפית, מעין צילום מצב שיאפשר לנו להפריד בין העובדות לפרשנויות. התצפית נקייה משיפוטיות וביקורת.

2. להבחין בין רגשות למחשבות
יש לקחת אחריות על רגשותינו ולהבחין בינם לבין מחשבותינו.
על שפת הג'ירף לא שמעתם? (צילום: shutterstock)
על שפת הג'ירף לא שמעתם?(צילום: shutterstock)

3. זהו את הצרכים שלכם
נסו לזהות את הכמיהות שלכם, כי הן הבסיס המניע את ציפיותינו ורצונותינו. הכמיהות שלנו צריכות להיות מנוסחות במשפטים חיוביים ומוגדרים.

4. הציגו בקשה מפורשת
על הבקשה להיות מכוונת לזמן הווה ומנוסחת בצורה חיובית. ניסוח הבקשה צריך להכיל אפשרות לקבלת תשובה שלילה לבקשה, אחרת הבקשה שלי הופכת לדרישה. איך תעשו זאת? אל תשתמשו במשפטים כמו: "אני צריך" או אני חייב", ובמקומם השתמשו במשפט המתחיל ב"אני בוחר", או "אני רוצה".


קחו בחשבון שלא כל בקשה צריכה להיענות - גלו אמפטיה לצרכים ולרגשות של המבקש. גילוי אמפטיה אינו אומר שאתם מסכימים עם האחר, אלא שאתם מבינים את רצונותיו ורגשותיו. ולבסוף - התמקדו ברגשות ובצרכים של בן זוגכם - נסו להבין על איזה צורך הבקשה שלו באה לענות. מרשל רוזנברג טוען ש"לא משנה מה מישהו יגיד לך - העיקר שתקשיב לרגשות ולצרכים שלו". ניהול דו שיח זוגי בדרך זו, תוך שמירה על סדר הצגת הדברים ושימוש בשפה מקרבת שקל מאוד לאמצה, יביא לשינוי באיכות החיים הזוגיים ויוסיפו קרבה, הבנה ואכפתיות בקשר החשוב הזה.


ד"ר רונית כהן זמורה היא מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו 07/07/2019תגובות

הוסף תגובה

שלח תגובה חדשה
נושא
תגובה