כניסה לחברים
שכחת סיסמה

חיפוש מהיר
  • מחפש:
  • שם:
  • מגיל:
    עד גיל:
  • ארץ מגורים
  • איזור מגורים:
  • מצב משפחתי:
  • אמונה:
  • מספר חבר:
לחיפוש מתקדם להתאמות שלי
מגזין האתר

בתיה בת 36, ס"מ
, איזור
אמונה
לאחרונה באתר: 27/10/20
לכרטיס המלא

מתי אומרים סליחות? הלכות חודש אלול לפי כל העדות

מתי אומרים סליחות? הלכות חודש אלול לפי כל העדות
מתי אומרים סליחות? מה עושה מי שאינו יכול להגיד סליחות בר? מה מוסיפים לתפילה בחודש אלול? ומי ראוי להיות שליח ציבור בסליחות? דיני חודש אלול לפי מנהגי כל העדות


מתי אומרים סליחות? הלכות חודש אלול לפי כל העדות
(צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
דיני סליחות וחודש אלול לפי מנהגי כל העדות

ימי הסליחות
א. בר"ח אלול עלה משה רבנו להר סיני לבקש רחמים על חטא העגל, והתפלל בהר עד ליוה"כ שאז נתבשר "סלחתי כדברך" ונתנו לו לוחות האחרונות, ומסורת בידינו שאלו ימי רצון, ועליהם נאמר "דרשו יי בהמצאו", ועל כל אדם לפשפש במעשיו במיוחד בימים אלו ולשוב אל ה' בלב שלם. ונהגו כל ישראל לומר בימים אלו סליחות ותחנונים ולעורר הלבבות לתשובה כפי שיבואר בסעיפים הבאים.

דיני הסליחות
ב. נהגו הספרדים, עדות המזרח והתימנים ל באשמורת הר, מתחילת חודש אלול (ב' באלול) לומר סליחות. והאשכנזים נהגו לומר סליחות מתחילת השבוע שחל בו ראש השנה, (אלא אם חל ראש השנה ביום שני או שלישי, שאז מתחילים לומר סליחות, מתחילת השבוע שלפניו).

ג. מנהג הסליחות הוא דווקא בר, כפי שפסק השו"ע, וכפי שמעיד נוסח הסליחות עצמו במקומות רבים: "קמתי באשמורת", "בן אדם מה לך נרדם", "רצה עם לך שחר. .. במעמד השחר", "ובתפלת השחר המציאם חנך", "עוררה גבורתך להקיץ נרדמים", "בעוד לילה לך קמו עבדיך במהללם", "בקר תשמע קולי בקר אערוך לך ואצפה". ולכן, אין לומר סליחות אלא מחצות הלילה עד תפילת שחרית (בזמן שבו אדם רגיל להתפלל).


ד. נהגו האשכנזים לומר את הסליחות בפעם הראשונה בלילה [ודווקא לאחר חצות], ע"פ הסליחה "במוצאי מנוחה קדמנוך תחילה". ואע"פ שמנהג זה בטעות יסודו, אין ליצור מחלוקת ואין לפרוש מהציבור.

ה. זמנן של הסליחות הוא בסוף הלילה ובר, משום שאז הזמן הוא עת רצון, והתחנונים בו רצוים. וחלק עיקרי בסליחות הוא בכך שאדם טורח להקריב מעט משנתו, ולא באמירת נוסח הסליחות בלבד.

ו. אדם שקשה לו ל מוקדם, ואם י מוקדם ימעל בעבודתו, אסור לו ל מוקדם לסליחות, אלא י מעט יותר מוקדם מהרגילות שלו, ויאמר סליחות. ואינו חייב לומר את כל הסליחות, מפני שאין הלכות קבועות בנוסח הסליחות. ואם גם זה קשה עליו, יאמר סליחות בימי שני וחמישי בלבד, ואם גם זה קשה עליו, יאמר סליחות רק בעשרת ימי תשובה.

ז. אדם האומר סליחות בצהרים, או בלילה לפני שהולך לישון (אע"פ שאומרן לאחר חצות), הרי הוא כמעט בבחינת "דובר שקרים" ח"ו שאומר בתפילתו שהוא קם בר, והוא אינו בר, ולא טרח ל כלל.

ח. אדם הנוהג לומר תיקון חצות בכל לילה, ואם יאמר סליחות, לא יאמר תיקון חצות – יאמר תיקון חצות בלבד. אולם מי שאינו נוהג לומר תיקון חצות בכל לילה, יאמר סליחות.

ט. אשכנזים ותימנים האומרים סליחות בלילה, לא יברכו על עטיפת הציצית, לפני שיגיע זמן הציצית.

י. יש לברך ברכות השחר וברכת התורה לפני הסליחות, מפני הפסוקים הנאמרים בסליחות.

יא. ראוי ששליח הציבור בסליחות יהיה תלמיד חכם, ובעל מעשים טובים, ונשוי, ומגיל שלושים ומעלה, ויודע להתפלל. ומכל מ, כשאין מישהו שיש בו כל מעלות אלו, כל ישראל כשרים, ואין ליצור מחלוקת בבית הכנסת.

דיני תפילות חודש אלול
יב. נוהגים לומר לאחר תפילת שחרית, ולאחר תפילת מנחה את מזמור "לדוד ה' אורי וישעי ממי אירא", מר"ח אלול עד יום הכיפורים, ולמנהג האשכנזים, עד הושענא-רבה.

יג. למנהג אשכנז, נוהגים לומר את המזמור לאחר תפילת ערבית, ולא לאחר תפילת מנחה.

יד. למנהג חלק מקהילות מרוקו נהוגים לומר את המזמור, לפני תפילת ערבית, ולא לאחר תפילת מנחה.

טו. נוהגים האשכנזים לתקוע בשופר לאחר תפילת שחרית [ויש נוהגים אף בערבית] בכל חודש אלול, למעט בכ"ט באלול שלא תוקעים.הכתבה בחסות צוות זיווג 4 יו
אתר הכרויות איכותי ובחינם לחלוטין
מיועד לדתיים,מסורתיים,חרדים,
חוזרים בתשובה,ברסלבים,דתלשים
ולכל מי שהדת והמסורת קרובה לליבו) 08/11/2021תגובות

הוסף תגובה

שלח תגובה חדשה
נושא
תגובה